Nadine och Marie, två tyska studenter, genomförde båda en fyra veckor lång Erasmus+-praktik genom Sandson på E-Commerce Park i Helsingborg. Under sin praktik arbetade de med företagets hemsida, nyhetsbrev, innehåll på LinkedIn och samordning av evenemang. Här delar de med sig av sina erfarenheter.

Varför valde ni att göra er praktik i Sverige?

Nadine: Även om jag aldrig hade varit i Sverige tidigare lockades jag av naturen och var nyfiken på människorna.

Marie: För mig var naturen också en stor anledning, liksom den svenska kulturen som jag ville lära mig mer om.

Berätta lite om er arbetsplats, E-Commerce Park, och vad ni gjorde där.

Marie: E-Commerce Park, som grundades 2014, är en e-handelscommunity baserad i Helsingborg. Företagets uppdrag är att stärka det svenska e-handelsekosystemet och stödja tillväxten av e-handelsföretag. Det görs genom att erbjuda en rad utbildningsprogram och event anpassade för e-handelsbranschen.

Nadine: Under vår praktik arbetade vi med företagets hemsida, skrev utkast till nyhetsbrev, producerade innehåll för LinkedIn och hjälpte till med samordning av evenemang.

Vilket var ert bästa minne?

Marie: Det måste vara att träffa nya människor och delta i två evenemang för E-Commerce Park.

Nadine: Jag håller med! Livet utanför praktiken var också väldigt händelserikt. Vi gick på ishockey-match och hann under vår korta tid även utforska närliggande städer såsom Köpenhamn, Göteborg, Ystad, Helsingör och Kristianstad.

Vad lärde ni er under er tid på E-Commerce Park och i Sverige?

Marie: Min engelska förbättrades mycket och jag känner mig nu mycket mer säker på att prata språket.

Nadine: Samma här! Jag utvecklades också socialt och fick större självförtroende i att interagera med nya människor.

Är du intresserad av att ta emot en internationell praktikant?